Przejdź do treści

O mnie

Prawnik, społecznik, matka Antoniny i Teresy, żona Pawła Adamowicza, miłośniczka długich spacerów z psem.

Urodziłam się w malowniczym mieście nad rzeka Słupią. Tu spędziłam szczęśliwe dzieciństwo i lata młodzieńcze. Chodziłam do Szkoły Podstawowej nr 14 im. Janusza Korczaka na ul. Banacha oraz do I-wszego LO i. Bolesława Krzywoustego przy ul. Szarych Szeregów.

Ukończyłam wyższe studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim i po odbyciu aplikacji radcowskiej uzyskałam tytuł zawodowy radcy prawnego. Po obronie rozprawy doktorskiej i uzyskaniu tytułu doktora nauk prawnych rozpoczęłam pracę na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego jako nauczyciel akademicki w Katedrze Prawa Morskiego. Pracuję na nim nieprzerwanie od 2003 roku. Jestem także absolwentką dwóch szkół prawa obcego: Szkoły Prawa Angielskiego i Europejskiego „Introduction to English and EU Law” organizowanej przez Uniwersytet Cambridge oraz Szkoły Prawa Niemieckiego, Deutsche Rechtsschule Danzig organizowanej przez Friedrich-Wilhelms-Universität w Bonn.

W 2013 roku ukończyłam studia podyplomowe MBA Master of Business Administration realizowane we współpracy z University of Northampton UK i WSB w Gdańsku i uzyskałam tytułu MBA. Odbyłam liczne staże naukowe i badawcze w Polsce i za granicą, m.in. w Kolonii, Barcelonie, Monachium, Hamburgu, Antwerpii, Brukseli.

Zawodowo specjalizuję się w prawie morskim, w tym morskim prawie transportowym oraz ubezpieczeniach morskich. Szczególnym obszarem moich zainteresowań jest funkcjonowanie i znaczenie gospodarcze portów morskich i z tej tematyki przygotowuję rozprawę habilitacyjną.

Od wielu lat angażuję się w projekty charytatywne i społeczne. Jestem między innymi współtwórczynią akcji „Zeszyt dla Ucznia”, w ramach której przez 10 lat ponad 10 tys. pełnych wyprawek szkolnych trafiło do uczniów z całego Pomorza.

Obecnie jestem mocno zaangażowana w budowanie międzynarodowej koalicji przeciwko mowie nienawiści. Spotkałam się w tej sprawie między innymi w Kongresie USA z kongresmenką Marcy Kaptur, byłym ambasadorem USA w Polsce Danielem Friedem i przedstawicielami organizacji zajmujących się prawami człowieka i wolnością słowa. Spotkałam się również z Szefową Operacyjną Facebooka, twórczynią LEAN IN Sheryl Sandberg.

Dzięki Państwa zaufaniu zdobyłam mandat do Parlamentu Europejskiego.

W Parlamencie Europejskim pracuję w trzech komisjach:

  1. W komisji TRAN (Transportu i Turystyki);
  2. W komisji JURI (Sprawy Prawne);
  3. W komisji LIBE (Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych).

Zostałam również wybrana przewodniczącą delegacji PE ds. relacji z Republiką Południowej Afryki.

Wierzę, że moja intensywna praca w tej instytucji pozwoli zrealizować mój najważniejszy cel: zatrzymać falę nienawiści i ochronić UE przed kolejnymi “exitami”.